15) The end of a screwdriver is used to discharge a 10 microFarad capacitor, pro
ID: 2258795 • Letter: 1
Question
15) The end of a screwdriver is used to discharge a 10 microFarad capacitor, producing a spark and a large instantaneous current through the screwdriver. The potential difference across the capacitor is initially 400 V, and the resistance is 1.00 x 10^-4 ohms along the path of the discharge. Find the instantaneous magnetic force on the screwdriver produced by (a) the earths magnetic field, indicated in the figure; (b) a magnetic field of magnitude 2.00 T directed downward.
The answer is a) 8.66 N directed into page and b) 4x10^5 N directed into page. Please explain how to get this answer.
Explanation / Answer
0.5 gauss=5*10^-5 T
F=iLxB=iLBsin(60)=(400/10^-4)*0.05*5*10^-5*sin(60) =10sin(60) =8.66N
b)For B=2T
again
F=iLxB=iLBsin(60)=(400/10^-4)*0.05*2*sin(90) =4*10^5N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.