We wish to determine the acceleration due to gravity (g) using the following dat
ID: 2259294 • Letter: W
Question
We wish to determine the acceleration due to gravity (g) using the following data and h = 0.5gt^2.
a) Use the least squares technique to find the best value of g. Assume the error in each h (height)
measurement is 0.01 m and the time is measured exactly.
h (m) t (s)
0.05 0.1
0.44 0.3
1.23 0.5
2.40 0.7
b) What is the value of the chi-square (?^2) for this problem?
c) How many degrees of freedom are there in this problem? (See Taylor Problem 12.14, part b))
d) Estimate the probability to get a ?^2 per degree of freedom ? what you obtain using parts b) and c).
Explanation / Answer
a) ==> 0.5 g = 4.898 ==> g = 2 * 4.898 = 9.80 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.