A 400 -N uniform rectangular sign 4.00 m wide and 3.00 m high is suspended from
ID: 2259399 • Letter: A
Question
A 400-N uniform rectangular sign 4.00 m wide and 3.00 m high is suspended from a horizontal, 6.00-m-long, uniform, 130-N rod as indicated in the figure below. The left end of the rod is supported by a hinge and the right end is supported by a thin cable making a 30.0
A 400-N uniform rectangular sign 4.00 m wide and 3.00 m high is suspended from a horizontal, 6.00-m-long, uniform, 130-N rod as indicated in the figure below. The left end of the rod is supported by a hinge and the right end is supported by a thin cable making a 30.0 degree angle with the vertical. (Assume the cable is connected to the very end of the 6.00-m-long rod, and that there are 2.00 m separating the wall from the sign.) Find the (magnitude of the) tension T in the cable. Find the horizontal and vertical components of the force exerted on the left end of the rod by the hinge. (Take up and to the right to be the positive directions. Indicate the direction with the sign of your answer.)Explanation / Answer
Take summation of moments about the hinge. Since the system is in equilibrium, then
?M = 0
460(4) + 80(3) - T(cos 30)(6) = 0
where T = tension in the cable
Solving for "T"
T(cos 30)(6) = 460(4) + 80(3)
T = 400.3 N
<< Find the horizontal and vertical components of force exerted on the left end of the rod by the hinge. (Take up and to the right to be the positive directions.) >>
Summation of vertical forces = 0, i.e.,
?V = 0
V + 400.3(cos 30) - 460 - 80 = 0
Solving for "V"
V = 193.33 N
Summation of horizontal forces = 0, i.e.,
?H = 0
H - 400.3(sin 30) = 0
H = 200.15 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.