A charged sphere of radius R1=0.1 cm and total charge Q=5.7 nanoCoulomb is place
ID: 2259797 • Letter: A
Question
A charged sphere of radius R1=0.1 cm and total charge Q=5.7 nanoCoulomb is placed at the center of a hollow spherical conducting shell (inner radius R2=1.0 cm, outer radius R3=2.0 cm) which has a net charge Qshell= - 4.0 nanoCoulomb. (See the figure, but note that the figure is not drawn to scale)
A charged sphere of radius R1=0.1 cm and total charge Q=5.7 nanoCoulomb is placed at the center of a hollow spherical conducting shell (inner radius R2=1.0 cm, outer radius R3=2.0 cm) which has a net charge Qshell= - 4.0 nanoCoulomb. (See the figure, but note that the figure is not drawn to scale) Find the magnitude of the electric field, E, outside of the spherical shell at a distance of 10.3 cm from its center. (Give your answer in units of Newtons/Coulomb)Explanation / Answer
the net charge will be due to both the shell and the inner charge,
therefore,
E=k(q1+q2)/x^2
=9*10^9*(5.7-4)*10^-9/(0.103)^2
=1442.17 N/C^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.