A charged sphere of radius R1=0.1 cm and total charge Q=6 nanoCoulomb is placed
ID: 2260133 • Letter: A
Question
A charged sphere of radius R1=0.1 cm and total charge Q=6 nanoCoulomb is placed at the
center of a hollow spherical conducting shell (inner radius R2=1.0 cm, outer radius R3=2.0 cm)
which has a net charge Qshell= - 4.0 nanoCoulomb. (See the figure, but note that the figure is not
drawn to scale) Find the magnitude of the electric field, E, outside of the spherical shell at a distance of 10 cm from its center. (Give your answer in units of Newtons/Coulomb)
Explanation / Answer
from Gauss's Law only total charge enclosed matters
E = 9E9*(6.0E-9 - 4.0E-9)/.1^2= 1800 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.