A) What is the charge on the capacitor after the switch has been closed for t=2.
ID: 2259919 • Letter: A
Question
A) What is the charge on the capacitor after the switch has been closed for t=2.95x10-2 seconds?
B) What is the current through the circuit after the switch has been closed for t=2.02x10-2 seconds?
C)What is the voltage across the capacitor after the switch has been closed for t= 2.02x10-2 seconds ?
Explanation / Answer
we have the formula,
Vc=Vo(1-e^(-t/T))
T= time const=RC=534*48*10^-6
=0.25632 sec sec
so,
A)
at t=2.95*10^-2 sec
Vc=14*(1-e^(-2.95*10^-2/0.25632)
=1.52208 V
chrage q = CV
=48*10^-6*1.52208
=73.05984 *10^-6 coulumbs
=0.7305984 milli coulumbs........................
B)
at t=2.02*10^-2 sec
q = q0(1-e-t/T)
q = 0.73*10^-3(1-e-2.02*10^-2/0.25632)
q = 0.73*10^-3(1-0.5)
= 0.055334*10^-3 C
current i = dq/dt
= (q0-q)/T
=(0.73-0.055)*10^-3/0.25632
=2.633 milliampears...................
C)
at t=2.02*10^-2 sec
q=0.05533*10^-3 C
so,
vC=q/c
=0.05533*10^-3/48*10^-6
= 1.1527 V .......................
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.