During a testing process, a worker in a factory mounts a bicycle wheel on a stat
ID: 2259990 • Letter: D
Question
During a testing process, a worker in a factory mounts a bicycle wheel on a stationary stand and applies a tangential resistive force of 120 N to the tire's rim. The mass of the wheel is 1.70 kg and, for the purpose of this problem assume that all of this mass is concentrated on the outside radius of the wheel. The diameter of the wheel is 50.0 cm. A chain passes over a sprocket that has a diameter of 8.50 cm. In order for the wheel to have an angular acceleration of 4.50 rad/s2, what force must be applied to the chain? (Enter the magnitude only.)
N
Explanation / Answer
T = Ia
T - Torque
a - angular acceleration
F1 r1 - F2 r2 = 1/2 m r^2 x 4.5
(F x 0.09/2) - ( 120 x 0.64/2) = 0.5 x 1.8 x (0.64/2)^2 x 4.5
0.045 F - 38.4 = 0.41472
F = 862.5493 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.