A wheel of radius 0.540 m starts from rest and accelerates uniformly to an angul
ID: 2260698 • Letter: A
Question
A wheel of radius 0.540 m starts from rest and accelerates uniformly to an angular speed of 17.0 rad/s in 3.00 s.
A wheel of radius 0.540 m starts from rest and accelerates uniformly to an angular speed of 17.0 rad/s in 3.00 s. Calculate the final linear speed of a point on the rim of the wheel. In other words, relate the velocity v to the angular velocity ? Calculate the angular acceleration of the wheel. Calculate the linear (tangential) acceleration of a point on the rim of the wheel. In other words, relate the acceleration a to the angular acceleration ? Calculate the angular displacement of the wheel. NOTE: The angular displacement is ?? in radians. You must specify "rad" as the unit.Explanation / Answer
a) v = r*w = 0.54*17 = 9.18 m/s
b) alfa = (w2-w1)/t = (17-0)/3 = 5.67 rad/s^2
c) a_tan = r*alfa = 0.54*5.67 = 3.06 m/s^2
d)
theta = w1*t + 0.5*alfa*t^2
theta = 0 + 0.5*5.67*3^3 = 25.515 radians
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.