A wheel of radius 0.60 m rotates with a constant angular speed about an axis per
ID: 2290312 • Letter: A
Question
A wheel of radius 0.60 m rotates with a constant angular speed about an axis perpendicular to its center. A point on the wheel that is 0.15 m from the center has a tangential speed of 1.8 m/s. Determine the tangential speed of a point 0.55 m from the center of the wheel.
Question 15 options:
7.2 m/s
6.6 m/s
4.8 m/s
3.2 m/s
1.8 m/s
A bicycle has tires of radius 0.37 meters. If the bicycle is traveling at a constant speed of 8.7 m/s, at approximately what angular speed are the tires rotating?
Question 18 options:
78 rev/min
136 rev/min
163 rev/min
196 rev/min
224 rev/min
Need steps.
A)7.2 m/s
B)6.6 m/s
C)4.8 m/s
D)3.2 m/s
E)1.8 m/s
Explanation / Answer
A)
here,
w = v/r
then , for points , as w is same for both ,
V2 / .55 = 1.8 /.15
V2 = 6.6 m/s
the tangential speed of a point 0.55 m from the center of the wheel is 6.6 m/s
B)
as V = r * w
w = 8.7/.37 = 23.51 rad/s
w = 224 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.