A square wire with 2 m sides is perpendicular to a uniform magnetic field, with
ID: 2261063 • Letter: A
Question
A square wire with 2 m sides is perpendicular to a uniform magnetic field, with half the area of the loop in the field as shown in the figure. The loop contains a 20 V battery with negligible resistance. If the magnitude of the field varies with time according to
B = 1.0410 - 0.8600 t
with B in teslas and t in seconds, what is the total emf in the circuit?
***** I got 1.72 V but that is not correct. A clear solution would be very helpful.
Explanation / Answer
flux through the circuit = L^2B /2
emf = -L^2/2 dB/dt
dB/dt = -0.86
emf = -2^2/2 * -0.86 = 1.72 V
total emf = 20 + 1.72 = 21.72 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.