A small object of mass m = 234g slides along a track with elevated ends and a ce
ID: 2261986 • Letter: A
Question
A small object of mass m = 234g slides along a track with elevated ends and a central flat part, as shown in fig. The flat part has a legth L = 2.16m. The curved portions of the track are frictionless. In traversing the flat part, the object loses 688mJ of mechanical energy, due to firction. The object is released at point A, which is a height h = 1.05m above the flat part of the track. where does the object finally come to rest?
Explanation / Answer
let h2 is the height in right side where the object come to rest
m*g*h1 = 0.688 + m*g*h2
0.234*9.8*1.05 = 0.688 + 0.234*9.8*h2
2.408 = 0.688 + 2.293*h2
==> h2 = (2.408 - 0.688)/2.293 = 0.75 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.