The figure below shows a zero-resistance rod sliding to the right on two zero-re
ID: 2262582 • Letter: T
Question
The figure below shows a zero-resistance rod sliding to the right on two zero-resistance rails separated by the distance L = 2 m. The rails are connected by a 11 ohm resistor, and the entire system is in a uniform magnetic field with a magnitude of 0.75 T. If the bar is moving to the left at 12 m/s at the moment shown, this means at this moment: The magnetic flux through the circuit will be: decreasing and causing an emf of This emf creates an induced current in the circuit of: size: in order to fight the decreasing flux This will mean the power dissipated in the resistor at this moment will be: At this moment, the external B field is exerting a force on the bar of:Explanation / Answer
a)
induced emf
E=BLV =0.75*2*12
E=18 V
b)
induced current
I=E/R =18/11
I =1.636 A
c)
power dissipated
P=I^2R =1.636^2*11
P=29.45 W
d)
magnetic force
F=BIL =0.75*1.636*2
F=2.45 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.