Two people will perform a vertical jump test. Person 1 has a mass of 63kg and re
ID: 2262646 • Letter: T
Question
Two people will perform a vertical jump test. Person 1 has a mass of 63kg and reaches a height of 0.38m. Person 2 has a mass of 80kg and reaches a height of 0.48m. Based on this data, use energy equations to calculate potential energy, kinetic energy, total energy, flight time, and takeoff velocity during the vertical jump.
Assumptions:
1. The vertical position of the center of gravity was the same height at take off and landing.
2. The initial velocity before starting the jump was 0 m/s.
3. The jump was straight up.
a. What was each person's kinetic, potential, and total energy at the APEX of the jump? (must show all work)
b. What was the take off velocity for each person during the jump? (must show all work)
c. What was each person's kinetic, potential, and total energy at the TAKE OFF of the jump? (must show all work)
d. Explain the relationship between the total, kinetic, and potential energy from takeoff to the apex of the jump.
Explanation / Answer
kinetic energy at the apex of both = 0(since they dont posses speed)
potential energyo of person 1 = m1*g*h1 = 63*0.38*9.8 = 234.612
potential energy of person 2 = m2*g*h2 = 0.48*80*9.8 = 376.32
total energy of 1 = kinetic energy +potential energy = 0 + 234.612 =234.612
total energy of person 2 = kinetic energy +potential energy = 0+ 376.32 = 376.32
ans b )
potential energy while take off of both = 0
applying the conservation of energy KE at take off = total energy
1/2 *m1*v1^2 = 234.612
v1^2 = 7.448
v1 = 2.72
1/2m2*v2^2 = 376.32
v2 = 3.06 m/s
ans c) applying the law of conservation of energy which states that energy remains conserved
initial PE = 0
initial KE of 1 = 234.612
initial KE of 2 = 376.32
total energy of 1 = 234.612
total energy of 2 = 376.32
ans 4)
total energy = KE + PE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.