A stationary particle of charge q = 2.3 10 -8 C is placed in a laser beam (an el
ID: 2263234 • Letter: A
Question
A stationary particle of charge q = 2.3 10-8 C is placed in a laser beam (an electromagnetic wave) whose intensity is 1.7 103 W/m2. Determine the magnitudes of the (a) electric and (b) magnetic forces exerted on the charge. If the charge is moving at a speed of 3.7 104 m/s perpendicular to the magnetic field of the electromagnetic wave, find the magnitudes of the (c) electric and (d) magnetic forces exerted on the particle.
(a) F = ---Select--- T W J V N (b) F = ---Select--- W J N V T (c) F = ---Select--- T V N W J (d) F = ---Select--- T J N V WExplanation / Answer
q= 2.3 * 10^-8 C
I (intensity) = 1.7 * 10^3 W/m^2
I = E^2 / 2c
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.