A ball of mass 50 g attached to a string is in circular motion, on a horizontal
ID: 2263319 • Letter: A
Question
A ball of mass 50 g attached to a string is in circular motion, on a horizontal frictionless surface, as shown in the figure. If the tension in the string is 80.0 N and the length of the string is 110.0 cm, what is the magnitude of the tangential velocity
A ball of mass 50 g attached to a string is in circular motion, on a horizontal frictionless surface, as shown in the figure. If the tension in the string is 80.0 N and the length of the string is 110.0 cm, what is the magnitude of the tangential velocityExplanation / Answer
tention = centrepetal force = mv^2/r
m = 50gms = 0.05 kg
r = 110cms = 1.1m
so 80 N = 0.05*v^2/1.1
so v = 41.95 m/s
tangential velocity = 41.95 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.