A circuit is constructed with a resistor, two inductors, one capacitor, one batt
ID: 2263490 • Letter: A
Question
A circuit is constructed with a resistor, two inductors, one capacitor, one battery and a switch as shown. The value of the resistance is R1= 439 ?. The values for the inductances are: L1= 218 mH and L2= 121 mH. The capacitance is C = 195 ?F and the battery voltage is V = 12 V. The positive terminal of the battery is indicated with a + sign.
1)
The switch has been closed for a long time when at time t = 0, the switch is opened. What is UL1(0), the magnitude of the energy stored in inductor L1just after the switch is opened?
2)
What is ?o, the resonant frequency of the circuit just after the switch is opened?
3)
What is Qmax, the magnitude of the maximum charge on the capacitor after the switch is opened?
4)
What is Q(t1), the charge on the capacitor at time t = t1= 3.74 ms. Q(t1) is defined to be positive if V(a)
Explanation / Answer
I have just emailed a link and screenshot of this to professor Stelzer. You all should know better, I am a TA and this is getting ridiculous.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.