A 15 kg uniform disk of radius R = 0.25 m has a string wrapped around it, and a
ID: 2264088 • Letter: A
Question
A 15 kg uniform disk of radius R = 0.25 m has a string wrapped around it, and a m = 3 kg weight is hanging on the string. The system of the weight and disk is released from rest.
1)When the 3 kg weight is moving with a speed of 2.1 m/s, what is the kinetic energy of the entire system?
K.E. = 23,1525 (I got this part but stuc on the rest.)
2)
If the system started from rest, how far has the weight fallen?
h fall =
3)
What is the angular acceleration at this point?
? =
A 15 kg uniform disk of radius R = 0.25 m has a string wrapped around it, and a m = 3 kg weight is hanging on the string. The system of the weight and disk is released from rest. When the 3 kg weight is moving with a speed of 2.1 m/s, what is the kinetic energy of the entire system? K.E. = 23,1525 (I got this part but stuc on the rest.) If the system started from rest, how far has the weight fallen? h fall = What is the angular acceleration at this point? ? =Explanation / Answer
Using a freebody diagram and the relationship
a = ?*r, we come to
a = Tr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.