A conducting sphere is placed within a conducting spherical shell as shown in th
ID: 2270092 • Letter: A
Question
A conducting sphere is placed within a conducting spherical shell as shown in the figure below. The conductors are in electrostatic equilibrium. The inner sphere has a radius of 1.50 cm, the inner radius of the spherical shell is 2.25 cm, and the outer radius of the shell is 2.75 cm. The inner sphere has a charge of 255 nC, and the spherical shell has zero net charge.
A conducting sphere is placed within a conducting spherical shell as shown in the figure below. The conductors are in electrostatic equilibrium. The inner sphere has a radius of 1.50 cm, the inner radius of the spherical shell is 2.25 cm, and the outer radius of the shell is 2.75 cm. The inner sphere has a charge of 255 nC, and the spherical shell has zero net charge. What is the magnitude of the electric field at a point 1.75 cm from the center? N/C What is the electric field magnitude at a point 2.50 cm from the center? [Hint: What must be true about the electric field inside a conductor in electrostatic equilibrium?] N/C What is the electric field magnitude at a point 3.50 cm from the center? N/CExplanation / Answer
the feild at any pt inside the sheel is only due to sphere
because the field due to shell in its inside = 0
a) |E| = (9 x 10^9 x 255 x 10^-9)/(0.0175)^2 = 749.387 x 10^4V/m
b) the net electric field at any pt inside conductor =0
c) the electric field due to shell at outside = 0(feild due to +ve and _ve induced charges cancel)
the |E| = 9 x 10^9 x 255 x 10^-9/0.035^2 = 187.3469388 x 10^4 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.