Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can a tutor please explain this to me and fix what I did wrong. Thank you! A pro

ID: 2270533 • Letter: C

Question

Can a tutor please explain this to me and fix what I did wrong. Thank you!


A proton accelerates from rest in a uniform electric field of 672 N/C. At some later time, its speed is 1.48 x 106 m/s. Find the magnitude of the acceleration of the proton. m/s2 How long does it take the proton to reach this speed? Use the acceleration you calculated in part (a) of this problem to find the time required for the proton to reach the specified speed, mus How far has it moved in that interval? Apply the kinematic equation for the distance traveled in a given time at uniform acceleration, m What is its kinetic energy at the later time? Use the mass and final speed of the proton to calculate its final kinetic energy. J

Explanation / Answer

b) v = v0 + a t

t = 1.48E6/643E8= 2.3E-5 s = 23 us

you forgot to convert units


c) d = 1/2 a t^2 = 0.5*643E8*2.3E-5^2= 17 m


d) KE = 1/2 mv^2 = 0.5*1.67E-27*1.48E6^2=1.83E-15 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote