What is the total negative charge, in coulombs, of all the electrons in a small
ID: 2270814 • Letter: W
Question
What is the total negative charge, in coulombs, of all the electrons in a small 1.05g sphere of carbon? One mole of C is 12.0g , and each atom contains 6 protons and 6 electrons. Suppose you could take out all the electrons and hold them in one hand, while in the other hand you hold what is left of the original sphere. If you hold your hands 1.55m apart at arms length, what force will each of them feel? What is the total negative charge, in coulombs, of all the electrons in a small 1.05g sphere of carbon? One mole of C is 12.0g , and each atom contains 6 protons and 6 electrons. Suppose you could take out all the electrons and hold them in one hand, while in the other hand you hold what is left of the original sphere. If you hold your hands 1.55m apart at arms length, what force will each of them feel?Explanation / Answer
Number of moles of C = 1.05 g x 1 mole/12.01 g = 0.0874 moles
# of C atoms = 0.0874 moles x (6.022 x 10^23 C atoms)/1 mole of C
# of C atoms = 5.26 x 10^22 atoms
1 electron = -1.6 x 10^-19 C
6 electrons x (-1.6 x 10^-19 C)/1 electron = -9.6 x 10^-19 C
Total negative charge = (5.26 x 10^22 atoms) (-9.6 x 10^-19 C)
Total negative charge = -50,496 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.