Two small metallic spheres, each of mass m = 0.214 g, are suspended as pendulums
ID: 2270967 • Letter: T
Question
Two small metallic spheres, each of mass m = 0.214 g, are suspended as pendulums by light strings of length L as shown in the figure below. The spheres are given the same electric charge of 7.1 nC, and they come to equilibrium when each string is at an angle of ? = 5.50
Two small metallic spheres, each of mass m = 0.214 g, are suspended as pendulums by light strings of length L as shown in the figure below. The spheres are given the same electric charge of 7.1 nC, and they come to equilibrium when each string is at an angle of ? = 5.50 degree with the vertical. How long are the strings?Explanation / Answer
sum forces in the y for a sphere
T cos theta - mg = 0
T = m g/cos theta
sumforces in the x
k q^2/r^2 - T sin theta = 0
k q^2/r^2 - m g tan theta = 0
but r = 2 L sin theta
so
9.0E9*7.1E-9^2/(2*L*sin(5.5 degrees))^2 - 0.214E-3*9.81*tan(5.5 degrees)=0
solve for L
L=0.247 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.