Hi. i\'m a bit confused about mass fluid displaced, weight fluid displaced, buoy
ID: 2272632 • Letter: H
Question
Hi. i'm a bit confused about mass fluid displaced, weight fluid displaced, buoyant forces, etc.
Lets say I have a wood block (mass = 2kg, density = 0.40kg/L) and brick block (mass=16kg and density=2kg/L). The fluid in which I put these blocks in is just water (density = 1kg/L) and the total amount of water I have is 100L.
The wooden block floats, because it is less dense than water. The brick block sinks because it has a higher density than water.
What would be the volume of fluid displaced for the wooden and brick blocks? (in m^3)
What about the mass of fluid displaced (in kg), and the weight of the fluid displaced (in Newtons) for each block?
Please help. I'm so confused.
My attempt:
The volume of the wood block would be = 5m^3, and volume of brick block = 8m^3
(found by using density=mass/volume equation.
Does that mean the volume of fluid displaced by....
a) wood block = 2m^3
b) brick block = 8m^3 ??
Also, is this true?:
for a floating object in a liquid, the weight of liquid displaced is = weight of object (mass object x gravity)
please help. and also please try to keep things simple. :( Also, please answer the above question but leave an explanation!
thanks a bunch!!
Explanation / Answer
Let us say volume of fluid displaced for the wooden = V
as the brick is floating , the mass of fluid displaced = mass of wooden block
so V* density of water = mass of wooden block
V * 1 = 2
V = 2/1 = 2 L
volume of fluid displaced for the wooden = V = 2L = 0.002 m^3 ( as 1 L = 0.001 m^3)
As the brick completely sinks ,
volume of fluid displaced for the brick = volume of brick = mass of brick / density of brick = 16/2 = 8 L = 0.008 m^3
In case of wooden block , mass of fluid displaced = mass of wooden block = 2 Kg.
weight of fluid displaced for wooden block = mass * acceleration due to gravity = 2*9.8 = 19.6 N
In case of brick , mass of fluid displaced = volume of fluid displaced * density of fluid = 8 * 1 = 8 Kg
weight of fluid displaced for brick = mass * acceleration due to gravity = 8*9.8 = 78.4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.