A pipe is open at both ends. Its length is 22.81 cm. If I excite standing waves
ID: 2272937 • Letter: A
Question
A pipe is open at both ends. Its length is 22.81 cm. If I excite standing waves in the pipe
by blowing air over one of its ends, I hear a pitch of 720.1 Hz. (a) Find the
distance between the antinodes at the two ends of the pipe. This is not the same as the
actual length of the pipe, since the antinodes are not exactly at the ends of the pipe. The
speed of sound is 343 m/s. (b) How far past the physical ends of the pipe do the
antinodes extend? Assume that it is the same amount for each antinode. (c) If I close
one end of the pipe, what pitch will I hear? The node at the closed end is exactly at the
position of the closed end. The antinode at the open end extends past the physical end of
the pipe by the same amount found in part (b).
Explanation / Answer
(a) open pipe: ?=2L , L=?/2
?= v/f= 345/726.1= 0.47514
L= ?/2= 0.23757m
(b) (0.23757-0.2281)/2= 0.00474= 4.7mm (end correction)
(c) f=v/?= v/4L= 345/4(0.2281+0.00474)= 370.433= 370.4[Hz] approx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.