A be ad with charg e q 1 = 1.07 ?C is fixed in place at the end of a wire which
ID: 2273168 • Letter: A
Question
A bead with charge q1 = 1.07 ?C is fixed in place at the end of a wire which makes an angle of ? = 33.6
A bead with charge q1 = 1.07 ?C is fixed in place at the end of a wire which makes an angle of ? = 33.6 degree with respect to the horizontal. A second bead with mass m2 = 5.55 g and charge 6.85 ?C slides without friction on the wire. What is the distance d where the force of the Earth's gravity onm2 is balanced by the electrostatic force between the two beads? Neglect the gravitational interaction between the two beads.Explanation / Answer
because total force on q2 = 0 so m2*g*sin33.6 = kq1q2/d^2
to solve this eqation we get d =1.471m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.