<Q1> 24-gauge copper wire has a diameter of 0.51 mm. The speaker is located exac
ID: 2273427 • Letter: #
Question
<Q1> 24-gauge copper wire has a diameter of 0.51 mm. The speaker is located exactly 3.82 m away from the amplifier. What is the minimum resistance of the connecting speaker wire at 20
24-gauge copper wire has a diameter of 0.51 mm. The speaker is located exactly 3.82 m away from the amplifier. What is the minimum resistance of the connecting speaker wire at 20 degree C? Hint: How many wires are required to connect a speaker! Compare the resistance of the wire to the resistance of the speaker (Rsp = 8 capital omega) What is the equivalent capacitance ?Explanation / Answer
A) .643 = ((3.82*2)(1.72e-8))/((pi/4)(.00051^2))
B) 8.03% = .643/8
2) 1/5 + 1/10 = 1/c
c=3.33
3.33 +5 =8.33microF
then equivalent C = 8.33 microF
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.