Three resistors, R 1 = 17 ? , R 2 = 52 ? , and R 3 = R , are connected in series
ID: 2274757 • Letter: T
Question
Three resistors, R1 = 17? , R2 = 52? , and R3=R, are connected in series with a 24.0 Vbattery. The total current flowing through the battery is 0.16A . find the value of resistance R. find the potential difference across each resistor.
Explanation / Answer
Req = V/i ===> 17 + 52 + R = 24/0.16 ===> R = 81 ohms ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- V1 = i R1 = 0.16*17 = 2.72 V ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- V1 = i R1 = 0.16*52 = 8.32 V ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- V1 = i R1 = 0.16*81 = 13 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.