Determine the magnitude of the electric field at point 2 in the figure. The answ
ID: 2274789 • Letter: D
Question
Determine the magnitude of the electric field at point 2 in the figure.
The answers: 2000, 10000, and 2500V/m are all incorrect for point 1 of the figure as I've tried. I also tried the answer that I input for point 1 as the answer for point 2, but it was incorrect. Please help!
Explanation / Answer
EF E = V/d
distamce between point 1 and 2 is 4cm = 0.04 m
so E = 50/0.04 = 1250 V/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.