A physics lab demonstrates the principles of simple harmonic motion (SHM) by usi
ID: 2274987 • Letter: A
Question
A physics lab demonstrates the principles of simple harmonic motion (SHM) by using a spring affixed to a horizontal support. The student is asked to find the spring constant, k. After suspending a mass of 255.0 g from the spring, the student notices the spring is displaced by 33.5 cm from equilibrium. With this information, calculate the spring constant.
Provide this answer in N/M.
The student realizes that the spring demonstrates SHM with the attached mass of 255.0 g. The student is next asked to calculate the period of oscillation, T, neglecting the mass of the spring.
Provide this answer in s.
For the final section of the lab, the student is asked to investigate the energy distribution of the spring system described above. Calculate the velocity and potential energy for each displacement given and insert the correct answer using the "choices" column (scroll down to see table).
You need to put the correct values into the blank columns of Velocity and potential from the choices in the choices column. Displacement is given
Displacement Velocity Potential Energy (J) Choices:
33.5 0.173
21.5 4190
0
1.39
0.419
1.81
Explanation / Answer
kx = mg
k = mg/x = 0.255*9.8/0.335 = 7.46 N/m
Time Period T = 2??(m/k) = 5.48 sec
Displacement = 33.5cm
Here the velocity is 0
Potential energy = 0.5kx^2 = 0.5*7.46*0.335^2 = 0.419
Displacement = 21.5cm
velocity = ?*?(A^2 -x^2)
? = ?(k/m) = 5.4
velocity = 5.4*?(0.335^2 -0.215^2) = 1.39 m/s
Total energy = 0.5kx^2 = 0.5*7.46*0.215^2 = 0.173 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.