A swimmer, capable of swimming at a speed of 1.90 m/s in still water (i.e., the
ID: 2275322 • Letter: A
Question
A swimmer, capable of swimming at a speed of 1.90 m/s in still water (i.e., the swimmer can swim with a speed of 1.90 m/s relative to the water), starts to swim directly across a 1.78-km-wide river. However, the current is 1.06 m/s, and it carries the swimmer downstream. (a) How long does it take the swimmer to cross the river? (b) How far downstream will the swimmer be upon reaching the other side of the river?
Explanation / Answer
a)
t = x/v = 1.78e3/1.90 = 936.84 s = 937 s
b)
y = t v = 936.84 * 1.06 = 993 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.