You are now studying a length of wire that has been coiled up to create a circul
ID: 2275896 • Letter: Y
Question
You are now studying a length of wire that has been coiled up to create a circular coil of 8 turns (individual loops) all arranged compactly. The loop has radius of 0.0230 m and a current of 38.6 A. is passing through the wire. What is the strength of the magnetic field at the center of the loop?
Lastly, you are handed a long solenoid. The special characteristic of an infinitely-long solenoid is that the magnetic field inside the solenoid is uniform. There are 4.52Ý103 turns over a length of 0.160 m and a current of 2.92 A flows through the wire. What is the strength of the magnetic field inside the solenoid?
Can you please show me how you do this problem???
Thanks!
Explanation / Answer
a)
B=Uo*N*I/2R
B=(4pi*10^-7)*8*38.6/(2*0.023)
B=8.436*10^-3 T or 8.436 mT
b)
B=uo*n*I
where n=N/L =4.52*10^3/0.16
n=28250 turns/m
B=(4pi*10^-7)*28250*2.92
B=0.1037 T or 103.66 mT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.