A Ferris wheel with a radius of 7.7 m rotates at a constant rate, completing one
ID: 2276196 • Letter: A
Question
A Ferris wheel with a radius of 7.7 m rotates at a constant rate, completing one revolution every 37 s.
A Ferris wheel with a radius of 7.7 m rotates at a constant rate, completing one revolution every 37 s. Find the direction and magnitude of a passenger's acceleration when at the top of the Ferris wheel. Find the direction and magnitude of a passenger's acceleration when at the bottom of the Ferris wheel.Explanation / Answer
a). w = 2*pi/37 = 0.17 rad/s v = w*r = 0.17*7.7 = 1.309 m/s at the top, mg - m*v^2/r = m*a => 9.8 - 1.309^2/7.7 = a => a = 9.577 m/s^2 (towards the centre) b). at the bottom, mg + m*v^2/r = m*a => 9.8 + 1.309^2/7.7 = a => a = 10.02253 m/s^2 (towards the centre)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.