Two boxes connected by a light horizontal rope are on a horizontal surface, as s
ID: 2276259 • Letter: T
Question
Two boxes connected by a light horizontal rope are on a horizontal surface, as shown in the following figure. The coefficient of kinetic friction between each box and the surface is 0.30. One box (box B) has mass 4.81kg , and the other box (box A) has mass m .
A force F with magnitude 39.6N and direction 53.1? above the horizontal is applied to the 4.81kg box, and both boxes move to the right with 1.50m/s^2
Part A
What is the tension T in the rope that connects the boxes?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the mass m of the second box?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
for box B:
equation of motion will be:
Fcos53.1 - T - f = 4.81a
f = .3*N
N = mg - Fsin53.1
N= 15.47N
f = 4.64 N
19.13 - T = 4.81a
a = 1.5
T = 11.92N
for A:
equation of motion will be
T - f = ma
f = .3*mg
11.92 - 2.94m = 1.5m
m = 2.68 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.