Two locomotives approach each other on a straight, level track: one from the eas
ID: 2276276 • Letter: T
Question
Two locomotives approach each other on a straight, level track: one from the east and one
from the west. Initially they are 7500m apart and have a speed of 10m/s with respect to the
ground. If both locomotives accelerate toward the east at a constant rate of 0.025 m/s^2
in how many minutes will they collide? Hint: There are two objects moving in this problem, so
each one gets its own set of equations of motion. (Give the variables different names to avoid
confusion.) Also, the trains collide when they
Explanation / Answer
the distance each train should trvael is 7500 /2 = 3750m
initial velocity = 10 m/s
acceleration = 0.025 m/s^2
we have formula
s= u*t +1/2 * a * t^2
3750 = 10 * t + 1/2 * 0.025 * t^2
solving for t , we get
t= 278.23 seconds
= 4 min 38 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.