Hello, doing a Physics experiment, Pretty basic for most, but a little tough for
ID: 2276958 • Letter: H
Question
Hello, doing a Physics experiment, Pretty basic for most, but a little tough for me. I don't want the answer, I need to figure out the formuls it is asking for.
Data:
D = 7.62cm
r= 3.81cm
increase in water level h=1.905cm
Volume of water displaced = 86.83cm3
Find the mass of the Ice
"To do this, note that you just found the volume of the water displaced. The mass of this volume of water is equal to the mass of the ice. This mass can be found by:
Where m is mass,p is the density of water (1 gm/cm^3) , and V is volume of water displaced."
This is where I'm stuck, what is the formula?
I got it...... the answer is D=M/V or m=d*v or 1gm/cm3* 86.83cm3 so the answer is 86.83cm3
Explanation / Answer
Mass of the water displaced = mass of ice
mass = Density * volume = p*V
p*V = mass of ice
mss of ice = 86.83 *1 = 86.83 g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.