An AMTRAK train starts from Atlanta and heads non-stop to Greensboro (distance:
ID: 2277092 • Letter: A
Question
An AMTRAK train starts from Atlanta and heads non-stop to Greensboro
(distance:
350 miles). The train starts from rest and accelerates uniformly (at 0.35g) to reach its top
(i.e. max) speed of 150 mph. On its way (i.e. somewhere before reaching Greensboro),
the train decelerates (at -0.5g) so that it comes to a halt at the Greensboro station.
Determine the time t for the train to make the 350-mile trip. [Assume there are no delays,
obstructions, etc. on the way --- hardly the reality if you have ever traveled with
AMTRAK]. [g = 10 ms-2]
Draw the v-t, s-t, a-t graphs.
An AMTRAK train starts from Atlanta and heads non-stop to Greensboro (distance: 350 miles). The train starts from rest and accelerates uniformly (at 0.35g) to reach its top (i.e. max) speed of 150 mph. On its way (i.e. somewhere before reaching Greensboro), the train decelerates (at -0.5g) so that it comes to a halt at the Greensboro station. Determine the time t for the train to make the 350-mile trip. [Assume there are no delays, obstructions, etc. on the way --- hardly the reality if you have ever traveled with AMTRAK].[ g=10ms-2] Draw the v-t, s-t, a-t graphs.Explanation / Answer
solution )
Train starts from rest, u0 = 0 m/s, a = 0.35g
V = u0 + at
150 mph = 0 + (0.35g)*t_a
But g = 10m/s^2, converting 150mph into m/s, as 1mph = 0.447 m/s
Therefore, 150mph = 150*0.447 m/s = 67.05 m/s
I;e 67.05 m/s = 0 + (0.35*10 m/s^2) *t_a
67.05 m/s = 3.5 m/s^2 *t_a
Hence t_a = (67.05 m/s) / (3.5 m/s^2) = 19.157 s
So time taken by train to reach the max speed of 150 mph is 19.157s
As 1 mile = 1609.34 m, so 350 mile = 350 * 1609.34 m = 563269 m
As train retards at -0.5g, therefore
Vf = V + at_d
So t_d = (Vf
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.