The drawing shows three objects, with m 1 = 12.2 kg and m 2 = 27.5 kg. They are
ID: 2277111 • Letter: T
Question
The drawing shows three objects, with m1 = 12.2 kg and m2 = 27.5 kg. They are connected by strings that pass over massless and frictionless pulleys. The objects move, and the coefficient of kinetic friction between the middle object and the surface of the table is 0.100.
T1 (left) N T2 (right) N The drawing shows three objects, with m1 = 12.2 kg and m2 = 27.5 kg. They are connected by strings that pass over massless and frictionless pulleys. The objects move, and the coefficient of kinetic friction between the middle object and the surface of the table is 0.100. What is the acceleration of the three objects? Find the tension in each of the two strings.Explanation / Answer
(a) If I understand correctly, m?is the mass on the table. You don't give its mass, but the equations may still be found. Write equations from Newton's 2nd law for the forces acting on each object individually. For m?:
?F = m?a = T? - m?g----> equation (1)
For m? :
?F = m?a = m?g - T?---> equation (2)
And for m? :
?F = m?a = T? - T? - ?m?g------> equation (3)
Adding these three together and solving for a gives :
m?a + m?a + m?a = m?g - m?g - ?m?g
(m? + m? + m?)a = g(m? - m? - ?m?)
a = g(m? - m? - ?m?) / (m? + m? + m?)
So just plug in your masses along with g (9.80m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.