5.a) If Congress taxes CO2 at $40 per ton (ofCO2), what is the tax on one ton (2
ID: 2277392 • Letter: 5
Question
5.a) If Congress taxes CO2 at $40 per ton (ofCO2), what is the tax on one ton (2000 pounds) of burned coal which is 60% carbon?
b)(5) How much heat energy can you get from burning that coal? Take the book value per ton of coal to represent this 60% variety. Book Value: 2.66x10^7 BTU; 2.81x10^10J
c)What is the tax on one ton of burned methane (CH4)? First, write the reaction for complete combustion in air.
d)Methane gas has a density of 0.0443 pounds per cubic foot. How many cubic feet are in that ton?
e)How much heat energy can be gained from that ton of methane? Use the book number for natural gas. Book Value:1.035x10^6 BTU; 1.09x10^9J
Explanation / Answer
a)tax on one ton =$40
as 60% of carbon=0.6x$40=$24
b) 2.81x10^10
c)CH4(g) + 2O2(g) ? CO2(g) + 2H2O(g)
1 ton yeilds1
so it is $40
d)0.0443-----1 cubic feet
2000---------?
ANSWER=45146.72
e)1.09x10^9
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.