Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure(Figure 1) shows a zero-resistance rod sliding to the right on two zer

ID: 2277650 • Letter: T

Question

The figure(Figure 1) shows a zero-resistance rod sliding to the right on two zero-resistance rails separated by the distance L = 0.407m . The rails are connected by a 12.6? resistor, and the entire system is in a uniform magnetic field with a magnitude of 0.766T .




The figure(Figure 1) shows a zero-resistance rod sliding to the right on two zero-resistance rails separated by the distance L = 0.407m . The rails are connected by a 12.6? resistor, and the entire system is in a uniform magnetic field with a magnitude of 0.766T . Find the force that must be exerted on the rod to maintain a constant current of 0.153A in the resistor. What is the rate of energy dissipation in the resistor? What is the mechanical power delivered to the rod?

Explanation / Answer

a. magnetic force F = ilB

F = 0.153* 0.407 * 0.766

F = 0.0477 N


b. power = i^2 R = 0.153^2 * 12.6

Power   = 0.294 Watts


c. power = 0.294 watts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote