An electron An electron (mass m = 9.11 times 10-31 kg) is accelerated from the r
ID: 2277720 • Letter: A
Question
An electron
An electron (mass m = 9.11 times 10-31 kg) is accelerated from the rest in the uniform field E (E= 1.45 x 104 N/C) between two thin parallel charged plates. The separation of the plates is 1.20 cm . The electron is accelerated from rest near the negative plate and passes through a tiny hole in the positive plate, see the figure (Figure 1). With what speed does it leave the hole? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. This question will be shown after you complete previous question(s). $40 Direct labor per sweaterExplanation / Answer
F = ma = Eq
a = Eq/m = 1.45*10^4 * 1.6*10^-19 / (9.11*10^-31) = 2.5466 * 10^15 m/s^2
s = ut + 1/2*at^2
1.2*10^-2 = 0 + 0.5*2.5466*10^15*t^2
t^2 = 0.012 / (0.5*2.5466*10^15)
t = 3.07 *10^-9 s
v = 0 + 2.5466*10^15*3.07*10^-9 = 7.82*10^6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.