An electromagnetic rail gun can fire a projectile using a magnetic field and an
ID: 1319097 • Letter: A
Question
An electromagnetic rail gun can fire a projectile using a magnetic field and an electric current. Consider two parallel conducting rails, separated by 0.445 m, which run north and south. A 51.0-g conducting rod is placed across the tracks and a battery is connected between the tracks, with its positive terminal connected to the east track. A magnetic field of magnitude 0.750 T is directed perpendicular to the plane of the rails and rod. A current of 2.00 A passes through the rod.
(a) What direction is the force on the rod?
west down up east north south
(b) If there is no friction between the rails and the rod, how fast is the rod moving after it has traveled 8.00 m down the rails?
Explanation / Answer
a) Force on the wire is directed towards north
b) F= iLB
acceleration a = F/m
i = 2.0 A
B = 0.750 T
L = 0.445 m
m = 51 g = 51 x 10-3kg
plugging in the values we get
a = 13.1 m/s
V 2= Vo2 +2a d
Vo =0
d = 8m
plugging the values we get
V = 14.48m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.