An electrochemical cell at 298 K is made using a copper metal electrode immersed
ID: 918707 • Letter: A
Question
An electrochemical cell at 298 K is made using a copper metal electrode immersed in a 0.30 M copper sulfate solution in one compartment and a copper metal electrode immersed in a 1.5 M copper sulfate solution in the other compartment. Cu2+(aq) + 2 e- ---> Cu(s), E = +0.34 V Which statement regarding this electrochemical cell is NOT correct? a. The reaction continues until the copper ion concentrations in the two cells are equal. b. The initial cell potential = 0.02 V. c. The cell potential gradually decreases to 0.0 V. d. The standard cell potential is +0.34 V. e. Reduction occurs in compartment C2.
Explanation / Answer
Given:
T = 298 K
First compartment,
[CuSO4]=0.30 M
Second compartment ,
[CuSO4]=1.5 M
Reaction,
Cu2+ + 2e -- > Cu(s) E=+0.34 V
We know electrode is same and so when we calculate standard electrode potential we use following formula
E0cell= Ecathode – Eanode
Standard reduction potential of the cell is 0.34 V
Lets plug the value in above formula
E0cell =[0.34 – (0.34) ]V
= 0 V
In this case E0 cell = 0 V
So the option d (The standard cell potential is +0.34 V) is incorrect.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.