Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electrochemical cell consists of two silver electrodes placed in an aqueous s

ID: 1997430 • Letter: A

Question

An electrochemical cell consists of two silver electrodes placed in an aqueous solution of silver nitrate. The positive electrode is called anode, and the negative electrode is called cathode. A constant current of 0.5 A is passed through the cell. What is the total charge transported through the cell in one hour? If one electron is needed to discharge one positively charged silver ion (that is, to neutralize the ion and deposit it on the cathode), how many tons are discharged? What is the total mass of the deposited silver? (The mass one silver atom is 107.9 u, where u = 1.55 times 10^-27 kg is the atomic mass unit).

Explanation / Answer

(a).Current i = 0.5 A

Time t = 1 hour = 60 min = 3600 s

Charge Q = it

= 0.5 x3600 = 1800 C

(b).Number of ions discharge N = Q / e

= (1800 C) /(1.6 x10 -19 C )

= 1.125x10 22

(c).Total mass M = 1.125 x10 22 x 107.9 u

= 1.125 x10 22 x 107.9 x1.55 x10 -27 kg

= 1.8815 x10 -3 kg

= 1.8815 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote