An electrochemical cell consists of two silver electrodes placed in aqueous solu
ID: 1557114 • Letter: A
Question
An electrochemical cell consists of two silver electrodes placed in aqueous solution of silver nitrate The positive electrode is called anode. whereas the negative electrode is called cathode A constant current of 0.5 A is passed through the cell for 1 hour. What is the total charge q transported through the cell? If one electron in needed to discharge one positively charged silver ion (that is, to neutralize the ion and deposit it on the cathode), how many ions are discharged? What in the total mass of the deposited silver? (The mass of one silver atom is 107.9 u. where u = l.66 times 10^-27 kg is the atomic mass unit).Explanation / Answer
a) total charge transported through the cell
= Q = It = 0.5x3600 = 1800 Coulomb
b) total numbers of ions are dischrged is
= 1800x6.24×1018 ions = 1.1232x10^22 ions
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.