Two isolated, concentric, conducting spherical shells have radii R 1 = 0.500 m a
ID: 2277939 • Letter: T
Question
Two isolated, concentric, conducting spherical shells have radii R1 = 0.500 m and R2 = 1.10 m, uniform charges q1 = +3.40 ?C and q2 = +1.40 ?C, and negligible thicknesses. What is the magnitude of the electric field E at radial distance (a)r = 5.50 m, (b)r = 0.760 m, and (c)r = 0.300 m? With V= 0 at infinity, what is V (in V) at (d)r = 5.50 m, (e)r = 1.10 m, (f)r = 0.760 m, (g)r = 0.500 m, (h)r = 0.300 m, and (i)r = 0?
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(f)
(g)
(h)
(i)
(a)
N/C Two isolated, concentric, conducting spherical shells have radii R1 = 0.500 m and R2 = 1.10 m, uniform charges q1 = +3.40 ?C and q2 = +1.40 ?C, and negligible thicknesses. What is the magnitude of the electric field E at radial distance (a)r = 5.50 m, (b)r = 0.760 m, and (c)r = 0.300 m? With V= 0 at infinity, what is V (in V) at (d)r = 5.50 m, (e)r = 1.10 m, (f)r = 0.760 m, (g)r = 0.500 m, (h)r = 0.300 m, and (i)r = 0?Explanation / Answer
Two isolated, concentric, conducting spherical shells have radii R1 = 0.500 m and R2 = 1.10 m, uniform charges q1 = +3.40 ?C and q2 = +1.40 ?C, and negligible thicknesses. What is the magnitude of the electric field E at radial distance
(a) r = 5.50 m,
E = k (q1 + q2)/r^2
E = 9e9*(3.4e-6 + 1.4e-6)/(5.5*5.5)
E = 1430 N/C
(b) r = 0.760 m
E = k (q1)/r^2
E = 9e9*(3.4e-6)/(0.76*0.76)
E = 5.30 x 10^4 N/C
(c) r = 0.300 m
E = 0 N/C
(d) r = 5.50 m,
V = k (q1+q2)/r
V = 9e9*(3.4e-6 + 1.4e-6)/(5.5)
V = 7850 V
(e) r = 1.10 m,
V = k (q1+q2)/r
V = 9e9*(3.4e-6 + 1.4e-6)/(1.10)
V = 39300 V
(f) r = 0.760 m,
V = 39300 + 9e9*3.4e-6 * (1/0.760 - 1/1.10)
V = 51700 V
(g) r = 0.500 m
V = 39300 + 9e9*3.4e-6 * (1/0.500 - 1/1.10)
V = 72700 V
(h) r = 0.300 m
V = 72700 V
(i)r = 0
V = 72700 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.