A) Two capacitors(C 1 = 7.5 ? F , C 2 =19.6 ? F are charged individually to(V 1
ID: 2278538 • Letter: A
Question
A) Two capacitors(C1 = 7.5 ?F, C2 =19.6 ?F are charged individually to(V1 = 14.1 V, V2 =3.4 V. The two capacitors are then connected togetherin parallel with the positive plates together and the negativeplates together. Calculate the final potential difference acrossthe plates of the capacitors once they are connected.
Ok i got this part Q1=7.0252*10^-5 and V=10V
B) Calculate the amount of charge that flows from onecapacitor to the other when the capacitors are connected together.and after.
Explanation / Answer
PART (B)
at first there is a charge of q2 on the capacitor #2:
q2 = C2 V2 = 19.6 * 3.4 = 66.64 uC
final charge on the capacitor #2:
q = C2 V = 19.6 * 10 = 196 uC
q - q2 = 196 - 66.64 = 129 uC
Therefore a charge of 129uC must flow. :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.