An 8.5 kg object is moving in the positive direction of an x axis. When it passe
ID: 2278977 • Letter: A
Question
An 8.5 kg object is moving in the positive direction of an x axis. When it passes through x = 0, a constant force directed along the axis begins to act on it. The figure below gives its kinetic energy K versus position x as it moves from x = 0 to x= 5.0 m; K0 = 32.0 J. The force continues to act. What is v when the object moves back through x = -3.0 m?
m/s
Explanation / Answer
F=(K0-0)/(0-5) = -6.4 N
a = -6.4/8.5 = -0.753 m/s^2
v^=u^+2*as
s=5+3=8 m
v=sqrt(2*0.753*8)
v = -3.47 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.