A child and sled with a combined mass of 47.0 kg slide down a frictionless slope
ID: 2279304 • Letter: A
Question
A child and sled with a combined mass of 47.0 kg slide down a frictionless slope. If the sled starts from rest and has a speed of 2.40 m/s at the bottom, what is the height of the hill?
Explanation / Answer
Using conservation of energy
Potential Energy (Before) = Kinetic Energy (After)
mgh = 0.5mv^2
divide both sides by m
gh = 0.5v^2
h = (0.5V^2)/g
h = (0.5*2.2^2)/9.81
h = 0.25m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.