A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 45.0 ms and travels in
ID: 2279857 • Letter: A
Question
A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 45.0 ms and travels in the negative x direction with a speed of 30.0 m/s. At t = 0, a particle on the string at x = 0 has a transverse position of 2.00 cm and is traveling downward with a speed of 2.00 m/s.
A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 45.0 ms and travels in the negative x direction with a speed of 30.0 m/s. At t = 0, a particle on the string at x = 0 has a transverse position of 2.00 cm and is traveling downward with a speed of 2.00 m/s.Explanation / Answer
a)
y(x,t) = Asin(kx+wt+ ? )
y(0,0) = Asin(k*0+w*0+ ? ) = Asin ?
dy/dt = Awcos ? = -2.00 m/s
w = 2pi/T = 2pi/0.0450s = 44.44pi/s
A^2 = xi^2 + vi/w^2 = 0.020m^2+ (2.0m/s/44.44pi/s)^2
2.02pi/s
b)
Asin?/Acos? = 0.020 / (-2.0/44.44pi) = -1.39 = tan?
use tan-1(-1.39), get an answer. subtract the absolute value of it from pi.
that's your answer.
c) vymax = Aw
plug in the numbers. A was the answer from part a. w was also found in part a
d) not sure how to do this
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.