A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 41.0 ms and travels in
ID: 2001022 • Letter: A
Question
A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 41.0 ms and travels in the negative x direction with a speed of 30.0 m/s. At t = 0, a particle on the string at x = 0 has a transverse position of 2.00 cm and is traveling downward with a speed of 1.00 m/s.
(a) What is the amplitude of the wave?
( )m
(b) What is the phase constant?
( )rad
(c) What is the maximum transverse speed of the string?
( )m/s
(d) Write the wave function for the wave. (Use the form Asin(kx + t + ). Round all coefficients to three significant figures.)
y(x,t)=
Explanation / Answer
a)
y(x,t) = Asin(kx+wt+ )
y(0,0) = Asin(k*0+w*0+ ) = Asin
dy/dt = Awcos = -1.0 m/s
w = 2pi/T = 2pi/0.0410s = 48.780pi/s
A^2 = xi^2 + vi/w^2 = 0.020m^2+ (1.0m/s/48.780pi/s)^2
A = 0.0210 m = 2.103 *10^-2 m
b)
Asin/Acos = 0.020 / (-1.0/48.780pi) = -3.064 = tan
= - 71.924 o
c) vymax = Aw
=2.103 *10^-2 * 48.780pi/s
= 3.222 m/s
d) wave function of the wave : .0210 sin(kx + 153.2 t - 71.924 )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.