A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 35.0 ms and travels in
ID: 1463133 • Letter: A
Question
A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 35.0 ms and travels in the negative x direction with a speed of 30.0 m/s. At t = 0, a particle on the string atx = 0 has a transverse position of 2.00 cm and is traveling downward with a speed of 5.50 m/s.
(a) What is the amplitude of the wave?
m
(b) What is the phase constant?
rad
(c) What is the maximum transverse speed of the string?
m/s
(d) Write the wave function for the wave. (Use the form Asin(kx + t + ). Round all coefficients to three significant figures.)
y(x, t) =
Explanation / Answer
the transverse position of and velocity of the particle is
y = A cos ( wt+ kx + phi)
dy/ dt = wA sin ( wt+ kx + phi)
(b)
phase constant is
phi = tan^-1 ( v/ wy)
= tan^-1 ( 5.5 m/s/( 2 pi/0.035 s) ( 0.02 m)
= 0.99 rad
(a)
amplitude of the wave is
A = y/ cos phi = 2.0 cm/ cos 0.99 = 3.64 cm
(c)
maximu speed is
v = A w = ( 0.0364 m) ( 2 pi/ 0.035 s) = 6.53 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.